Kako steći poštovanje od narcisa koristeći principe kognitivno bihevioralne terapije? Ja sam Andrea, KBT coach i u ovom članku ćeš saznati kako možeš primijeniti KBT tehnike za učinkovito upravljanje interakcijama s narcisima na poslu. Evo nekoliko koraka i strategija:
Razumijevanje ponašanja narcisa
Prepoznaj osobine: Narcisi često pokazuju grandioznost, potrebu za divljenjem i nedostatak empatije.
Identificiraj okidače: Primjeti što pokreće njihovo obrambeno ili agresivno ponašanje. Uobičajeni okidači uključuju percipiranu kritiku ili nedostatak pažnje.
Kada znaš s kim imaš posla onda je lakše primijeniti prave tehnike kako bi uspješno zadobila poštovanje narcisa na poslu.
Održavanje jasnih granica
Postavi jasne granice: Jasno definiraj koje ponašanje je prihvatljivo, a koje nije. Budi dosljedna u provođenju ovih granica.
Asertivna komunikacija: Koristi asertivnu komunikaciju kako bi izrazila svoje potrebe i granice. Izbjegavaj agresivnost ili pasivnost.
(ako želiš naučiti kako biti asertivna prijavi se na mentorski program ”Pobijedi narcisa, oslobodi sebe” na mail: oblakmudrosti@gmail.com, a za individualni coaching, napiši ”Zainteresirana” na mail)
Kognitivno restrukturiranje
Kognitivno restrukturiranje je tehnika KBK koja se koristi kako bi direktno utjecali na svoju perspektivu prema izazovnoj situaciji i tako dobili najbolji mogući ishod za sebe.
Izazovi negativne misli: Identificiraj i izazovi sve negativne ili iracionalne misli koje imaš o svojim interakcijama s narcisom. Zamijeni ih uravnoteženim, realističnim mislima.
Preformuliraj interakcije: Preformuliraj način na koji gledaš na interakcije s narcisom. Umjesto da ih doživljavaš kao osobni napad, prepoznaj ih kao odraz problema narcisa.
Bihevioralne strategije
Pozitivno pojačanje: Pojačaj pozitivna ponašanja narcisa tako da ih priznaješ i hvališ kada pokažu poštovanje ili empatiju.
Ograniči negativno pojačanje: Izbjegavaj pojačavanje negativnih ponašanja tako što im nećeš davati pretjeranu pažnju ili emocionalne reakcije kada se narcisoidno ponašaju.
Primjeti da je ovo ponašanje slično kao da se odnosiš prema malom djetetu koje treba disciplinirati, i tako ćeš imati najmanje vezanosti za narcise kao odrasle osobe koje mogu napraviti veliku štetu tvom poslovnom ugledu. Zapamti, strah je prva stvar na koju moraš pripaziti da ne utječe na tebe, jer sa strahom kontroliraju poslovnu atmosferu.
Emocionalna regulacija
Briga o sebi: Uključi se u aktivnosti brige o sebi kako bi upravljala stresom i održala emocionalno blagostanje.
Mindfulness: Prakticiraj mindfulness kako bi ostala prizemljena i ne reagirala impulzivno na ponašanje narcisa. Npr. Duboko diši i nabroj 5 stvari koje možeš osjetiti svojim čulima.
Razumijevanje
Nova perspektiva: Pokušaj razumjeti perspektivu narcisa bez opravdavanja njihovog ponašanja. To ti može pomoći u upravljanju tvojim odgovorima i interakcijama.
Suočavanje s razumijevanjem: Zadrži suosjećajni, ali odvojen stav. Prepoznaj da njihovo ponašanje proizlazi iz duboko ukorijenjenih nesigurnosti. Odvoji se i posveti se sebi.
Vještine rješavanja problema
Fokus na rješenje: Kada se pojave konflikti, fokusiraj se na pronalaženje rješenja umjesto na problem ili ponašanje narcisa.
Pregovaranje: Koristi vještine pregovaranja kako bi postigla obostrano prihvatljiva rješenja, dok istovremeno održavaš svoje granice.
Traženje podrške
Nađi jednu osobu koja te razumije i može te saslušati bez prekidanja i omalovažavanja. To ti može uvelike pomoći da se emotivno reguliraš i dobiješ novu perspektivu na svoj problem.
Inspiracija za tekst, i dalje čitanje i edukacija:
Cognitive Behavioural Coaching in Practice, Michael Neenan and Stephen Palmer
“Don’t You Know Who I Am?”: How to Stay Sane in an Era of Narcissism, Entitlement, and Incivility, Ramani Durvasula